NOWOŚĆ – Leczenie hemoroidów

Zabieg skleroterapii – co to jest?

Zabieg polega na precyzyjnym ostrzyknięciu poszerzonych naczyń żylnych (żylaków / pajączków naczyniowych – zwykle w obrębie kończyn dolnych, ale przeprowadza się go także w przypadku występowania hemoroidów).

Skutkiem zabiegu jest zamknięcie dopływu krwi do zmienionych naczyń, a w konsekwencji ich zanik.

Metoda ta charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań, oraz daje ok. 90% skuteczność w pozbyciu się nieprawidłowych naczyń żylnych.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy są anatomiczną, prawidłową i całkiem normalną strukturą odbytu, która uszczelnia kanał odbytu i kontroluje wydalanie. Kiedy jednak dochodzi do rozciągania wypełnionych krwią guzków, a naczynia ulegną obrzękowi i przerośnięciu, wówczas możemy mówić o chorobie hemoroidalnej, określanej potocznie jako guzki krwawnicze

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy) to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk problem ten może okresowo, dotykać nawet co drugą osobę w naszym kraju. To wstydliwy problem, z którym można i należy walczyć. Skleroterapia to bezinwazyjna, bezbolesna i skuteczna metoda walki z hemoroidamii, od 2022 roku wykonywana w Centrum Medycznym NIWA przez doktora Jakuba Pado.

Jak objawiają się hemoroidy (guzki krwawnicze) ?

Świąd, ból czy krwawienie w okolicy odbytu, dyskomfort podczas siedzenia, trudności z wypróżnianiem się – to tylko niektóre objawy choroby hemoroidalnej.

Niepokojącym objawem jest uczucie niepełnego wypróżniania, (które wymusza dodatkowe parcie) oraz krew na stolcu, którą można zaobserwować na papierze toaletowym, podczas toalety. W zaawansowanych stadium choroby dochodzi do wypadania guzków krwawniczych poza odbyt. Wówczas pacjenci uskarżają się na odczuwanie bólu i dyskomfortu przy siedzeniu i innych codziennych aktywnościach. Siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna i dieta uboga w błonnik sprzyjają rozwojowi tego dokuczliwego schorzenia. Szacuje się, że nawet 5% populacji krajów rozwiniętych na jakimś etapie życia wymaga zabiegowego leczenia guzków krwawniczych odbytu, a w niektórych grupach, na przykład wśród osób po 50. roku życia czy u kobiet w ciąży, zachorowalność sięga 50%.

Przyczyny choroby hemoroidalnej

Istnieje wiele hipotez dotyczących rozwoju choroby hemoroidalnej, najczęściej wymienia się jednak następujące przyczyny:

  • zaburzenia przepływu krwi przez hemoroidy, np. zastój spowodowany uciskiem na okolicę odbytu (praca siedząca, jazda na rowerze), zwiększenie ciśnienia w układzie żylnym (ciąża) lub zwiększony napływ krwi do odbytniczych splotów tętniczo-żylnych
  • osłabienie (spowodowane starzeniem się organizmu lub defektami genetycznymi) tkanki łącznej przymocowującej hemoroidy do głębiej leżących mięśni
  • przerost lub zwiększone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu, które utrudniają wypróżnianie się, sprzyjając poszerzeniom hemoroidów podczas parcia

Leczenie hemoroidów

Wybierając odpowiednią metodę leczenia hemoroidów, należy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania choroby. W początkowej fazie zazwyczaj wystarcza wzbogacenie diety w błonnik, zwiększenie aktywności fizycznej, a w razie występowania nieprzyjemnych dolegliwości – miejscowe stosowanie preparatów łagodzących. II stopień zaawansowania wymaga już często leczenia zabiegowego. Metodami z wyboru są wówczas procedury mało inwazyjne, takie jak opaskowanie metodą Barrona, krioterapia, laseroterapia, diatermia jednobiegunowa, a przede wszystkim skleroterapia. Stopień IV oraz powikłania takie jak uwięźnięcie czy zakrzepica guzków krwawniczych wymagają leczenia chirurgicznego. W stopniu III rodzaj postępowania zależy od nasilenia objawów i preferencji pacjenta.

Skleroterapia hemoroidów – wskazania do wykonania i przebieg zabiegu:

Wskazaniem do wykonania skleroterapii są hemoroidy we wczesnym stadium zaawansowania, powodujące dolegliwości takie jak: krwawienie, ból, świąd.

Gdy hemoroidy nie maleją pod wpływem zmiany diety, stosowania zalecanych środków farmakologicznych i zmiany nawyków toaletowych, skleroterapia jest jednym z zabiegów, proponowanych pacjentom jako alternatywa dla gumkowania hemoroidów czy usuwania ich za pomocą krio- czy laseroterapii.

Sam zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny – w zależności od liczby zmian, które mają zostać ostrzyknięte. Lekarz, za pomocą anoskopu precyzyjnie określa miejsca wkłuć. Później następuje wstrzykiwanie do zmienionych chorobowo hemoroidów 3% roztworu aethosklerolu, który powoduje obkurczenie ścian naczyń, ich zamknięcie, a w konsekwencji – usunięcie guzków krwawniczych odbytu.

Do niewątpliwych zalet skleroterapii należy również zniesienie nieprzyjemnych wrażeń bólowych, zarówno w trakcie jaki i po zabiegu. Pacjent przy zabiegu nie wymaga znieczulenia. Guzki są ostrzykiwane w takim miejscu w odbycie, gdzie odczuwanie bólu jest zniesione. Zalecenia po skleroterapii obejmują w pierwszych dniach odpoczynek, a także wizytę kontrolną w celu sprawdzenia postępów procesu gojenia. Później pacjent powinien przestrzegać zasad profilaktyki choroby hemoroidalnej, czyli odpowiedniej diety, zapewnienia sobie dawki ruchu, stosowania dobrych nawyków toaletowych oraz unikania ćwiczeń czy czynności fizycznych związanych ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Osoby po zabiegu skleroterapii muszą także dbać o to, by nie pojawiały się u nich zaparcia.

Zalety metody skleroterapii:

  • małoinwazyjna,
  • wykonywana jest w poradni (brak konieczności hospitalizacji),
  • nie wymaga znieczulenia,
  • brak bólu po zabiegu,
  • trwa od 10 do 30 minut,
  • po zabiegu pacjent może od razu wrócić do codziennych zajęć.

Efekty skleroterapii i przeciwwskazania

Skleroterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia choroby hemoroidalnej – szacuje się, że prowadzi do całkowitej niwelacji zmian u nawet 90% pacjentów. Po wykonaniu zabiegu można spodziewać się remisji schorzenia, a tym samym ustąpienia objawów – krwawienia z odbytu, uczucia bólu, pieczenia czy świądu. Powikłania dotyczące tej procedury mogą przybrać formę wstrząsu uczuleniowego na wstrzykiwany preparat, zapalenia żył czy zakrzepicy, jednak w przypadku leczenia hemoroidów skutki te praktycznie nie występują – obserwuje się je częściej w terapii przewlekłej niewydolności żylnej.

Mimo, iż skleroterapia jest niezwykle bezpieczną metodą leczenia hemoroidów, to istnieją pewne przeciwwskazania, wykluczające pacjenta z możliwości poddania się zabiegowi. Są nimi:

  • ciąża i okres laktacji;
  • zmiany hemoroidalne wyłaniające się poza obręb odbytu konieczne jest badanie lekarskie i kwalifikacja przed
  • przeprowadzeniem zabiegu;
  • nowotwory, ciężkie wady serca, sepsa;
  • zakrzepica kończyn dolnych.

Wszystkie zabiegi poprzedzane są indywidualną konsultacją z wykonaniem anoskopii

Przygotowanie do zabiegu (anoskopii):
Przygotowanie do badania jest stosunkowo proste. Należy zakupić w aptece 2 wlewki doodbytnicze (enema, rectanal lub podobne – dostępne bez recepty). Na 4 godziny przed zabiegiem należy wykonać pierwszą wlewkę a drugą około 2 godziny przed zabiegiem.

Używając tej strony zgadzasz się na: Klauzulę RODO and Politykę plików Cookie