Stomatologia

Uruchomiliśmy możliwość skorzystania z konsultacji telefonicznej z naszymi lekarzami.

Poradnia stomatologiczna

W CMNIWA w Głogowie Małopolskim zajmujemy się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych ubytków próchnicowych. W profilaktyce próchnicy bardzo ważna jest regularna kontrola stanu uzębienia, która pozwala na wczesną diagnozę oraz szybkie i bezbolesne leczenie. W naszym gabinecie przeprowadzamy pełną diagnostykę polegającą na badaniu stomatologicznym uzębienia, dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej.

W naszym gabinecie staramy się aby każda odbudowa zęba była jak najbardziej naturalna i estetyczna. Do tego celu używamy najnowocześniejszych nanohybrydowych materiałów kompozytowych – pozwalają one zachować szczelność wypełnienia.

W przypadku braku możliwości osiągnięcia w/w efektu stosujemy rozwiązania protetyczne tj. pełnoceramiczne korony porcelanowe, licówki raz korony porcelanowe. W przypadku bardzo rozległych zniszczeń tkanki zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego polegającego na usunięciu tkanki zapalnej i zastąpieniu jej materiałem przeznaczonym do wypełnień kanałów korzeniowych.

Przy brakach przekraczających 50% objętości korony zęba konieczne jest stosowanie koron protetycznych celem ochrony zęba przed złamaniem. Regularne wizyty kontrolne co pół roku, oczyszczanie zębów  z osadu i kamienia połączone z właściwą higieną jamy ustnej pozwalają zachować swój naturalny uśmiech na całe życie.

W poradni stomatologicznej w Centrum Medycznym NIWA w Głogowie Małopolskim konsultacji medycznych udzielają:

Lek. stom. Katarzyna Sidor

stomatologia zachowawcza

Lek. stom. Kaja Witek

stomatologia zachowawcza

Lek. stom. Beata Gomółka

chirurgia szczękowa

Teresa Suszek

dyplomowana higienistka stomatologiczna – profilaktyka

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Każde dziecko w naszym gabinecie jest traktowane szczególnie, dbamy o dobry kontakt z małym pacjentem. Na pierwszej wizycie maluch zapoznaje się z gabinetem, sprzętem oraz personelem. Małym pacjentom proponujemy kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych, których kolor sami mogą wybrać. Po zakończonej wizycie dziecko wybiera nagrodę.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się ok 3-4 roku życia. Natomiast na wizyty kontrolne należy umawiać się nie później niż co 6 miesięcy.

Regularne wizyty w gabinecie oraz zabiegi profilaktyczne są doskonałym sposobem na przyzwyczajenie Małego Pacjenta do stomatologa, a w przyszłości zaowocują brakiem lęku przed ewentualnym leczeniem. Zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie, są elementem zdrowia całego organizmu, który ma niebagatelny wpływ na naszą ogólną kondycję i samopoczucie.

LAKOWANIE BRUZD

ENDODONCJA

Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów jest to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu wewnętrznej zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu systemu kanałów, ich dezynfekcji i wypełnienia termiczną gutaperką.

Właściwe wypełnienie kanałów kontrolujemy za pomocą zdjęć RVG (Radiowizjografii cyfrowej), które wykonujemy w trakcie leczenia. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych aparatów RTG w połączeniu z radiowizjografią jesteśmy w stanie obniżyć dawkę promieniowania jonizującego kilkukrotnie w stosunku do zwykłego zdjęcia na kliszy RTG. Skuteczność leczenia kanałowego w CMNIWA jest bardzo wysoka. Leczenie to jest zdecydowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem. Dlatego w obliczu dylematu – usunąć ząb, czy lepiej wyleczyć go kanałowo, warto podjąć wyzwanie i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Przez lata spożywamy kolorowe jedzenie, pijemy kawę lub herbatę czy też palimy papierosy, przez co zęby zaczynają ciemnieć. Regularne mycie może usunąć część powierzchownych przebarwień na szkliwie, lecz te, które spenetrowały głęboko strukturę zęba są trudne do usunięcia w zwykły sposób. Szeroko rozpowszechnioną metodą w kosmetyce stomatologicznej jest wybielanie zębów. W CMNIWA oferujemy kilka metod wybielania w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjentów. Wszystkie metody polegają na zastosowaniu specjalnych preparatów, które wnikając w strukturę zęba likwidują przebarwienia i rozjaśniają szkliwo oraz zębinę. Proces wybielania jest najbardziej skuteczny przy naturalnie ciemnych zębach. W zależności od przyczyny przebarwienia oraz budowy samego zęba zróżnicowany będzie stopień uzyskanej bieli.

WYBIELANIE NAKŁADKOWE NOCNE W DOMU

Pacjent dostaje do domu indywidualnie wykonane nakładki oraz żel Opalescence. Tę metodę wybielania stosuje się codziennie wieczorem przez dwie godziny, zwykle przez siedem dni lub co drugi dzień – wtedy okres wybielania wydłuża się. Podczas okresu wybielania oraz dwa tygodnie po nim zalecana jest biała dieta.

UWAGA! Gwarancją bezpieczeństwa jest wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa.

WYBIELANIE W GABINECIE METODĄ BEYOND

Podczas zabiegu nakładany jest płynny koferdam zabezpieczający dziąsła. Kolejną fazą jest trzykrotnie nałożony żel wybielający. Każda faza trwa dziesięć minut. Przy zabiegu tą metodą należy także pamiętać o białej diecie, najlepiej przez dwa tygodnie po zabiegu – by uzyskać najlepszy efekt i uniknąć przebarwień.

UWAGA! Gwarancją bezpieczeństwa jest wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH ŻELEM OPALESCENCE ENDO

Ten zabieg wykonać może jedynie stomatolog, bowiem żel zakłada się do komory zęba, który wcześniej został prawidłowo przeleczony kanałowo (co może potwierdzić tylko RVG). Wizyty powinny odbywać się co 3-4 dni, aż do uzyskania pożądanej zmiany odcienia kolorystycznego. Zwykle potrzebne są dwie lub trzy wizyty.

UWAGA! Wypełnienie w zębie wybielanym tą metoda zmienia się dopiero po dwóch tygodniach gdyż tyle czasu stabilizuje się kolor.

PROFILAKTYKA

Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz wszelkich stanów zapalnych. Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (m.in. od papierosów, kawy, herbaty) i zapewnia poczucie świeżości. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Natomiast w leczeniu chirurgicznym i implantologicznym wymagana jest bezwzględna higiena jamy ustnej ze względu na lepsze gojenie się pozabiegowe. Aby leczenie było skuteczne, pacjent powinien dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. Jak wszystkim wiadomo lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, dlatego w ramach profilaktyki oferujemy Pacjentom zabiegi chroniące zęby oraz przyzębie dorosłych i dzieci.

LAKOWANIE BRUZ

Zabieg lakowania bruzd i szczelin dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wynika to z anatomicznej budowy powierzchni zgryzowych tych zębów. Obecność bruzd i szczelin sprzyja zaleganiu w nich bakterii, które pojawiają się już w momencie wyżynania zęba. Ze względu na niewystarczające opłukiwanie przez ślinę oraz to, że włosie szczoteczki ma z reguły większą średnicę niż bruzda, dotarcie i całkowite jej oczyszczenie nie jest w pełni możliwe. Wynikiem tego jest zaleganie bakterii i rozwój czynników sprzyjających tworzeniu się próchnicy.

Celem zabezpieczenia wyżynającego się zęba, minimalizując ryzyko wystąpienia w nim próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Wszystkiemu winien cukier! Im więcej go dostarczamy wraz z pokarmem tym większe ryzyko powstania próchnicy. Lakierowanie zębów przeprowadza się na oczyszczone powierzchnię zębów odizolowane od śliny. Stomatolog lakierując zęby dostarcza szkliwu tak potrzebny fluor, który jest bardzo szybko wchłaniany. Po zabiegu nie wolno jeść przez około 1 godzinę. Sam zabieg jest krótki, przyjemny i bezbolesny. Efekt ochronny utrzymuje się przez około 3 miesiące od zabiegu.

Wskazania do lakierowania zębów stałych:

 • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
 • próchnica początkowa,
 • złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
 • noszenie aparatów ortodontycznych,
 • użytkowanie protez ruchomych,
 • obnażenie szyjek zębów,
 • po każdorazowym usuwaniu kamienia nazębnego i czyszczeniu zębów.

PROTETYKA

W CMNIWA każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Nie ma dwóch takich samych przypadków. Każda z leczonych osób ma inne oczekiwania, dlatego SŁUCHAMY co ma do powiedzenia pacjent i jakich rezultatów wymaga. Następnie w zespole naszych specjalistów ustalamy plan leczenia i przedstawiamy najlepsze rozwiązanie. Uzupełnienia protetyczne dzieli się w zależności na ich mocowanie na:

Stałe uzupełnienia protetyczne

Stałe uzupełnienia protetyczne, do których zalicza się korony, most, czy wkłady indywidualne koronowo-korzeniowe. Są one cementowane na stałe w ustach pacjenta. Korony protetyczne mogą być osadzone na własnych zębach żywych i martwych.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

Ruchome uzupełnienia protetyczne, zalicza się do nich protezy szkieletowe, acetalowe, akrylowe, nylonowe. Są to uzupełnienia protetyczne wprowadzane do jamy ustnej z możliwością ich wyjęcia.

Ruchome uzupełnienia protetyczne kombinowane

Ruchome uzupełnienia protetyczne kombinowane, to protezy ruchome estetyczne mocowane za pomocą zatrzasków, zasuw czy koron teleskopowych, pozbawione widocznych elementów metalowych retencyjnych.

Prace protetyczne wykonywane w CMNIWA Stomatologia:

 • Korony i mosty pełnoceramiczne
 • Korony i mosty na podbudowie bezmetalowej, metalowej lub na złocie
 • Indywidualne wkład koronowo-korzeniowe
 • Inlay/Onlay ceramiczne i kompozytowe
 • Protezy szkieletowe na zatrzaskach, zasuwach
 • Protezy na koronach teleskopowych
 • Protezy akrylowe, acetalowe, nylonowe, kombinowane

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się pacjentom głównie z usuwaniem zębów. W dzisiejszych czasach dodatkowo wspomaga także inne obszary, takie jak protetyka stomatologiczna, periodontologia, endodoncja (leczenie kanałowe). Bez nowoczesnej chirurgii nie mogła by też istnieć implantologia! W każdym przypadku konieczne jest indywidualne podejście do pacjenta, gdyż nie ma dwóch takich samych planów leczenia.

W przypadku braku i defektu estetycznego kości wyrostka jest możliwe przeprowadzenie zabiegu Sterowanej Regeneracji Kości /GBR – Guided Bone Regeneration/ oraz Sterowanej Regeneracji Tkanek /GTR – Guided Tissue Regeneration. Stosuje się do tego preparaty kościozastępcze pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego oraz membrany kolagenowe lub modyfikowane (tzw. błony zaporowe).

Używając tej strony zgadzasz się na: Klauzulę RODO and Politykę plików Cookie